Whitford’dan geliştirilmiş sol-gel nonstick kaplama serisi

Yeni Fusion ile sıradan ve diğer “seramik” nonstick kaplamalar arasındaki farklar

Whitford, diğer “seramik” nonsticklere göre, hazırlama sürecinin daha basit olmasını sağlayan daha sade ve kullanışlı bir kimyasal süreç gibi önemli avantajlar sunan Fusion kaplama sisteminin lansmanını 2011 yılında gerçekleştirmiştir. Fusion, seramik mühendisliğinde yaygın olarak kullanılan organik ve inorganik kimya birlikteliği ile elde edilen sol-gel teknolojisi bazlı bir kaplama sistemidir.

Fusion ve sıradan nonstickler arasındaki farklar

1. Fusion kesinlikle PTFE ve PFOA içermez, bu iki madde son dönemde kamuoyuna, haksız olarak da olsa, olumsuz biçimde yansıtılmışlardır (sol-gel kaplamalar bu maddeleri içermezler).
2. Fusion (diğer tüm “seramik” nonstickler için de geçerli olduğu gibi) son derece yüksek sıcaklıklara (850°F/455°C) dayanabilir. Örneğin, eğer bir tava herhangi bir nedenle içinde hiçbir şey olmadan ısınmaya terk edilirse, kaplama, 650°F/345°C’de çözülmeye başlayan sıradan nonsticklere kıyasla ısıya daha uzun dayanır.
3. Kaplama maddesi tamamen su bazlıdır: Elleçleme, karıştırma ve temizleme işlemleri su kullanılarak gerçekleştirilir.
4. Daha düşük sıcaklıkta sertleşerek daha az enerji harcar ve paradan tasarruf sağlar.

Fusion ve diğer sol-gel nonstickler arasındaki farklar

Whitford’un araştırma ve geliştirme tesislerinde ilk sürümü geliştirmek için bir süredir çalışmalar yapmakta olan kimyacılar, ürünü üç yönde geliştirdiler:

1. Daha iyi bir ayrılma performansı: Sol-gel nonstickler, benzersiz kimyasal yapıları nedeniyle hiçbir zaman günümüzün PTFE-bazlı nonsticklerinin sunduğu ayrılma performansına ulaşamayacak olmakla birlikte, Fusion aradaki farkı hızla kapatıyor. Yeni Fusion, şu ana kadar test ettiğimiz diğer tüm sol-gel nonsticklerden daha iyi bir ayrılma performansı sunuyor.
2. Lekelere karşı daha iyi koruma: Sol-gel kaplamalar genelde lekelere karşı iyi koruma sağlar. Bununla birlikte, yeni teknolojiyle donatılan Fusion, bugün tüm lekelere karşı her zamankinden daha dayanıklı.
3. Daha parlak: Fusion’ın geliştirilen teknolojisi sayesinde daha yoğun hale getirilen yüzeyi çeşitli avantajlar sunuyor. Bunlardan biri yukarıda bahsettiğimiz lekelere karşı daha iyi korumadır. Diğer yandan, son derece yoğun ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olması sayesinde yeni Fusion test edilen diğer tüm solgel nonsticklerden daha parlaktır. Bu sayede, Fusion ile kaplanan tencere ve tavalar satış noktalarında müşterilerin dikkatini göz alıcı parlaklığıyla daha fazla çeker.